spin

ARGETİ 2. Proje Pazarı Açıldı!

Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin yenilikçi projelerin tanıtımı, desteklenmesi ve ticarileştirilmesinin önünü açmak için düzenlenen ‘Argeti ikinci Proje Pazarı’ törenle açıldı.
Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin yapmış olduğu birbirinden ilginç projeler düzenlenen etkinlikte sergilendi. Gaziantep Üniversitesi Sporium’da gerçekleştirilen etkinliğin açılış törenine; Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cahit Bağcı, Gagiad Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Tezel, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özpolat, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cengiz Konukoğlu, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Düzenlenen proje yarışmasına 152 proje başvurusu yapıldı ancak 104 proje yarışmaya katılmaya hak kazandı. Etkinlikte, Toplumsal Duyarlılık ve Sosyal İnomasyon Projeleri, Arge İnovasyon Projeleri, Girişimcilik Fikirleri Projeleri, Lisans Bitirme Projeleri, Yüksek Lisans Bitirme Projeleri olmak üzere 5 proje dalında dereceye giren 12 öğrenciye, protokol üyeleri tarafından ödül ve plaket takdim edildi.
Argeti ikinci Proje Pazarı etkinliğine yurt dışında bulunması nedeniyle katılamayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, gönderdiği bant kaydıyla öğrencilere seslendi. Rektör Coşkun, gençlerin ülkenin geleceği olduğunu vurguladı ve programa katılamadığından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti.
Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden ve programın açılış konuşmasını yapan Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cahit Bağcı, üniversitelerin toplumun lokomotifi olduklarını kaydederek şu şekilde konuştu:
“Üniversiteler toplumun öncüsü, lokomotifi durumundadır. Parlayan yıldızımız Gaziantep Üniversitesi, teorik ve pratik her türlü bilgi birikimine sahip ve üniversitelerimiz öncülüğünde gerçekleştirilen intörn uygulamaları ile Türkiye’de bir çığır açmıştır. Sevgili gençler, genç mucit adayları, hayatta başarılı olmak için girişimci ve yenilikçi olmak gerekir. Yapılanları kopyalamak yerine alnımızın teri ve zihnimizin gücü ile yeni tasarımlar ortaya çıkarmak ve değeri yüksek ürünler yapmamız gerekir. Ancak bu şekilde bilgi ve teknoloji ihraç ederek dünya ile rekabet edebiliriz. 2023 hedeflerine bu şekilde ulaşabiliriz.”
Bağcı’nın konuşmasının ardından dereceye giren öğrencilere para ödülü ve plaket takdim edildi. Protokol üyeleri ve katılımcılar, Gaün Sporium salonunda sergilenen projeleri gezdi ve projeler hakkında bilgi aldı.

LEAVE A COMMENT